Wiosna to doskonały czas na prace porządkowe w ogrodzie i przymierzenie się do założenia trawnika.

Należy pamiętać, że trawnik jest ostatnim elementem ogrodu, który powinien pojawić się już po wybudowaniu elementów małej architektury, położeniu instalacji i wytyczeniu rabat oraz strefy wypoczynku.

Kiedy zakładać trawnik?

Termin zakładania trawnika uzależniony jest od tego, czy wybierzemy trawnik z siewu czy z rolki.

  • Trawnik z siewu – najlepszy czas, aby go założyć to wiosna – kwiecień lub początek maja albo koniec lata – od połowy sierpnia do końca września. Należy pamiętać, że siewki są bardzo delikatne i wrażliwe na suszę.
  • Trawnik z rolki – najlepszy czas na jego rozłożenie to wiosna, późne lato lub jesień. Trawnik z rolki przy zakładaniu jest wytrzymalszy i odporniejszy na trudne warunki atmosferyczne.

Zakładanie trawnika – krok po kroku

  • Wybór miejsca na trawnik i decyzja o jego przeznaczeniu

Przed przystąpieniem do wysiewu lub rozłożenia trawnika należy określić, jaka będzie jego funkcja: czy wyłącznie dekoracyjna, czy również rekreacyjna. Wybór miejsca zaś ma duże znaczenie ze względu na fakt, jaką mieszankę traw wybierzemy. Jeśli w naszym ogrodzie jest dużo drzew, musimy wybrać taką trawę, która jest odporna na silne zacienienie. Warto wspomnieć, że trawniki siane lepiej niż trawnik z rolki funkcjonują w cienistych lub narażonych na wysychanie miejscach.

  • Przygotowanie podłoża

Przygotowanie terenu pod trawnik należy zacząć od jego oczyszczenia: usunięcia kamieni, gruzu,  chwastów, liści, gałęzi itd. Następnie, jeśli planujemy rozłożenie podziemnej instalacji nawadniającej, to jest to odpowiedni moment na jej wykonanie.

Kolejnym krokiem w przygotowaniu podłoża jest przekopanie i nawiezienie gleby. Warto również sprawdzić odczyn pH gleby, ponieważ trawa preferuje lekko kwaśną ziemię o pH 5,5-6,5. Jeśli odczyn jest zbyt niski, ziemię należy użyźnić nawozem wapniowym, jeśli zbyt wysoki, warto użyć nawozów zakwaszających. Zawsze wskazane jest wzbogacenie ziemi torfem. Następnie niezbędne jest wyrównanie i ubicie terenu oraz usunięcie wszystkich chwastów.

Na kilka dni przed planowanym wysiewem glebę należy wzbogacić odpowiednim nawozem do trawników i obficie podlać.

  • Wysiew lub rozwijanie z rolki

Do wysiewu warto skorzystać z siewnika, a potem nasiona przykryć cienką warstwą podłoża. Zalecane jest wykonanie siewu krzyżowego. Na obsianie 100m2 wskazane jest użycie 2,5-3,5 kg mieszanki trawy. Siew najlepiej wykonywać w bezwietrzny, ciepły i wilgotny dzień. Ważne, aby po wysiewie utrzymywać podłoże stale wilgotne.

Trawniki z rolki rozkładamy na wilgotnym i przygotowanym pod zasiew podłożu. Płaty powinny być starannie dociśnięte i podlane a krawędzie trawnika wyrównane nożem.

  • Podlewanie trawnika po założeniu

Regularne nawadnianie świeżo wysianych nasion czy trawy z rolki jest niezmiernie istotne. Trawnik należy podlewać małą ilością wody, kilka razy na dobę.

  • Pierwsze koszenie

Trawę można po raz pierwszy kosić, kiedy osiągnie ona wysokość ok. 10 cm. Należy robić to delikatnie, bu uniknąć wyrywania źdźbeł.