Ogród to miejsce, które ma być ozdobą domu oraz przestrzenią stwarzającą idealne warunki do odpoczynku. Często wydaje nam się, że zakładanie ogrodu to nic trudnego i każdy bez problemu zrobi to sam, jednak nie zawsze jest to dobry pomysł. Jeśli nie mamy dostatecznej wiedzy o roślinach i ich potrzebach, lepiej zdać się na specjalistów, którzy optymalnie dostosują ogród do naszych potrzeb oraz wymagań roślin. Profesjonalnie zaprojektowany ogród nie wymaga aż tyle uwagi i czasu, co ogród zrobiony bez głębszego zastanowienia.


Odpowiednie rośliny w odpowiednich miejscach


Specjalista projektujący ogród najlepiej dobierze do niego rośliny. Nie jest to bez znaczenia, bo rośliny posadzone w odpowiednich miejscach będą rzadziej chorowały, bujniej kwitły i ładniej się rozrastały. Nie można wybierać roślin tylko na zasadzie tego, co nam się podoba i co chcemy mieć w swoim ogrodzie. Nie zawsze dysponujemy miejscem o dogodnych warunkach dla wymarzonej rośliny, co może skutkować tym, że będzie ona marnieć i nie będzie pełnić funkcji ozdobnej.


Podstawą kompozycji ogrodu powinny być krzaki ozdobne, między którymi sadzimy kępy łatwych w uprawie bylin. Kluczowa jest właśnie kwestia łatwości uprawy wybranych gatunków roślin – często bagatelizowana przez świeżych właścicieli ogrodów, ale doceniana przez wszystkich doświadczonych ogrodników. Łatwość uprawy zapewni nam niebywałą wygodę, nie będziemy musieli ciągle walczyć ze szkodnikami, permanentnie przycinać gałązek albo solidnie zabezpieczać roślin na zimę. Jest wiele gatunków, które oprócz tego, że są piękne, to idealnie radzą sobie w naszych warunkach klimatycznych bez nadmiernej pomocy człowieka.


Trawnik doskonały


Ludzie dzielą się na tych, którzy za punkt honoru obierają sobie nienaganny trawnik oraz na tych, którzy lubią jego nieskrępowany naturalny charakter. Jedni wybiorą trawnik w stylu angielskim, który wymaga jednak dużego wkładu naszej pracy, a inni łąkę kwietną, która jest znacznie mniej kłopotliwa i bardziej malownicza. Specjalista od projektowania ogrodów doradzi nam odpowiedni rodzaj trawnika, ale także chodniki, rozplanowanie krzewów oraz klombów.


Projekt ogrodu jest niezwykle istotny, ponieważ pozwala na odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni oraz stworzenie takiego ogrodu, który będzie spełniał nasze wszystkie oczekiwania.