Pielęgnacja ogrodu to wymagające, lecz niezwykle satysfakcjonujące zajęcie polegające na bezpośrednim obcowaniu z żywą naturą, którego praktyka stanowi alternatywę dla profesjonalnych sesji terapeutycznych. Mimo że do pracy w ogrodzie wymagana jest przede wszystkim cierpliwość oraz wrażliwość, do efektywnej uprawy ziemi potrzebne są również podstawowe narzędzia.

Niezbędnik każdego ogrodnika

Obok wiedzy z zakresu pielęgnacji roślin, do skutecznej uprawy ziemi i zieleni na działce wymagane jest także posiadanie wysokojakościowych sprzętów dostosowanych do wymagań gatunków. Aby zakupione narzędzia do ogrodu pełniły poprawnie swoją funkcję, oprócz sugerowanych przez producenta obszarów zastosowań, warto zwrócić uwagę także na ich wykonanie. Z racji, że pielęgnacja ogrodu wiąże się ze stałym kontaktem z ziemią, rozpoczęcie jakichkolwiek prac powinno poprzedzone być założeniem grubszych rękawiczek chroniących przed zabrudzeniem rąk oraz skaleczeniami. Jednym z najbardziej podstawowych i uniwersalnych elementów każdego zestawu dla ogrodników jest szpadel przeznaczony głównie do kopania ziemi

Ten rodzaj narzędzia charakteryzować się powinien solidną i wytrzymałą łopatą, a także wygodnym uchwytem. Jako kolejny niezbędnik ogrodniczy wymienić należy grabie elastyczne oraz te o ostrych zębach. Ich pierwszy typ służy przede wszystkim do grabienia liści, drugi z kolei umożliwia przekopanie gleby i wyrównanie ziemi. Do tego celu wykorzystać można także widły szerokozębne, których zaletą użycia jest doskonałe napowietrzenie warstwy gruntu. Trudno wyobrazić sobie ogród bez jakichkolwiek narzędzi do pielęgnacji trawy: sekatorów, konewek, nożyc oraz kosiarek. Ich poprawne użycie stymuluje wzrost i definiuje kształt zielonych elementów działki, które odpowiednio uprawiane i nawadniane potrafią znacznie upiększyć z początku przeciętny teren.