Ogród to bardzo ważna część każdego domu. Powinien tworzyć z bryłą budynku funkcjonalną i estetyczną całość. Pojęcie nowoczesnego ogrodu odnosi się nie tylko do ogrodów znajdujących się przy współczesnych projektach architektonicznych, można je urządzić także przy starszych budynkach i też będą się świetnie prezentować. Czym charakteryzują się nowoczesne ogrody? Oto kilka ich najważniejszych cech:


1. Przestrzenność

Jeżeli to tylko możliwe, nowoczesny ogród powinien być otwarty na otaczający go krajobraz. Ważna jest w nim przestrzeń. To ona daje nam poczucie wolności i pozwala na uwydatnienie wszystkich detali – zarówno tych architektonicznych, jak i roślinnych. W takim ogrodzie nie powinno być zbyt dużo roślin, aby nie zagłuszyły wolnej przestrzeni. To samo tyczy się ilości samych gatunków roślin – nie zaleca się zbyt dużej różnorodności, ograniczona ilość nasadzonych gatunków sprawi, że ogród będzie miał bardziej minimalistyczny i przejrzysty charakter.



2. Przede wszystkim prostota

W nowoczesnych ogrodach istotna jest prostota. Pozwólmy, aby to ona dominowała w aranżacji tego miejsca. Minimalistyczne rozwiązania w aranżacji tarasów oraz miejsc przeznaczonych do odpoczynku w ogrodzie dodadzą mu współczesnej elegancji, która stroni od nadmiaru i przerostu formy nad treścią. Nasadzenia także powinny odznaczać się prostota i niezbyt skomplikowaną formą. Wybierajmy łatwe do prowadzenia i przystosowane do naszych warunków klimatycznych rośliny, które można formować w geometryczne bryły.


3. Naturalne materiały

Nowoczesne ogrody powinny cechować się jak największą ilością materiałów pochodzenia naturalnego. Zrezygnujmy z tworzyw sztucznych na rzecz naturalnego kamienia czy drewna. Często wykorzystuje się też drewno egzotyczne i beton, który nadaje całości niezwykle oryginalnego wyglądu.


4. Geometria

Nowoczesne ogrody oparte są na prostych kształtach. Wykorzystują geometryczne wzory, proste linie, okręgi oraz wszystkie formy przypominające figury geometryczne. Zamiłowanie do geometrii widać zarówno w ścieżkach, kwietnikach, jak i w kształtach małej architektury (np. w podestach, pergolach, rabatach czy donicach).